Hidrolik Derz Kesme

Derz Kesme işlemi beton kesme makinalarıyla yapılmaktadır. Derz Kesme yapılacak yerin şartlarına göre hangi beton kesme makinesi kullanılır. Ama Derz Kesmede genellikle daha çok asfalt kesiminde kullanılan elmaslı testereli makineler kullanılmaktadır.

Betonarme yapılarda, demir donatılı veya donatısız yüzeylerin, çıkartılması, onarılması gibi yapısal değişikliklerin yapılması uygulamaları, Derz Kesme ile yapılmaktadır.

Derz Kesme ile beton yüzeyin tamamı zarar görmemektedir. Bu nedenle de birlikte ( sıfır vibrasyon ) ilave bir düzeltme işlemi gerekmeyecektir. Derz Kesme makinelerimizle 100 cm ye kadar beton kesme işlemi yapılıp 100 cm üzeri uygulamalar için Karot ile 700 cm ye kadar beton kesme yapılmaktadır.

Yan yana yapılan ve birbirinden bağımsız olan yapıların arasında oluşturulan boşluğa Dilatasyon Derz denir.

Bir beton iş gününde beton inşası planlanan alan için çalışma derzleri ile hazırlanır. Çalışma derzlerine, iki beton plakanın kayma ve çökmesini önlemek için uygulanır.

İki beton plakanın sorunsuz birleşimi için, Derz Kesme makinesi ile sökülen kalıp yerleri düz bir şekilde kesilir.

Derz Kesme makinesi bir standın üzerinde motor koyulması ve elmaslı testere takılarak beton kesme ve asfalt kesmeye yarayan bir makinedir.
Bu makineler derz dolgusu için kesim yapmakla birlikte beton kalınlığı 50 cm ye kadar kesim işlemi yapmaktadır. Derz Kesme makinesi asfalt kesimi yapabilir, demir donatılı donatısız beton kesimi yapabilir.

Derz Kesme makinesinin sisteminde tekerlek mevcut olduğundan, yerde hızlı-süratli kesim yapabilir. DERZ KESME makinelerinin teknoloji bünyesinde mazotlu benzinli elektrikli ürünleri mevcuttur.

Derz Kesme Kullanım alanları:

-Kanal, (temiz ve pis) su gideri açma
-Şap çizgileri (otopark, alışveriş merkezleri fabrikalar vb.)
– Havalandırma boşlukları
– Şaft açılımları
– Asfalt Kesimleri ve onarımı
– İnşaat derzleri
– Dilitasyon derzleri
– Kontrol derzleri
– Merdiven Boşlukları
– Yağmurluk ve su kanalları bu yöntem ile açılabilmektedir