Beton Kırma

BETON KESME, DELME VE  KIRMA NEDİR ?

Beton kırma uygulaması yapılması gerektiren zamanlarda elektrikli, hidrolik, havalı, mini iş makineleri ve ağır iş makineleri ilk akla gelenlerdendir. Betonun onarılması, depreme yönelik bina yükü azaltılması, tadilat ve revizyon çalışmalarında, kütlelerin kaldırılması ve buna benzer alanlarda kırım yapılmaktadır.

Yıllarca  beton kırma makinesi olarak tabir edilen ( elektro ) hıltı-hilti ; oysa hıltı-hilti beton kırma makinesi değildir. Hıltı-hilti bir marka olup bünyesinde çok amaçlı ürünleri vardır. Oysa beton kırma makineleri kırıcı- kırıcı delici – ush – ponomatik – olarak adlandırılmaktadır.

Dünya üzerinde inşaat taahhüt ve uygulama alanlarında  çok çeşitli markalar vardır.

Elektro: Bütün hepsi aynı uygulamalarda kullanılmakta olup hepsinin özellikleri birbirinden farklıdır. Kırım işlemi yeni ve oturum amaçlı kullanılan bina ve iş merkezlerinde  uygun olmayan bir sistemdi. Gürültü kirliliği, vibrasyon, toz, titreşim vermiş olduğu en büyük zararlardandır.

Betonun kırılma işlemi esnasında betonda titreşim oluşmasından dolayı kılcal çatlaklar meydana gelmekte, bu da betonun direncini ve kalitesini azaltmaktadır.

Çatlaklardan suyun, nemin ve oksijenin girmesiyle taşıyıcı demir sistemde korozyon meydana gelmektedir; bu da yapının ömrünün çok kısalmasına sebep olmaktadır.  Oysa kırım işlemini kullanım amacından çıkmış yerlerde kullanmalıdır. Kullanım amacı olmayan yerlerde maliyeti düşüren kolay bir sistem haline gelmektedir.

Bunları dikkate alan firmamız Yılmaz İnşaat & Karot, günümüzde ihtiyaç duyulan mini bobcat, JCB 1cx kazıcı yükleyici kiricili, JCB 3cx makinalarıda makina parkı’na ekleyerek, hafriyat, altyapı kanalizasyon, çevre düzenlemesi, beton kırma, Moloz nakli, tadilat, karot, Beton kesimi, işleriyle hizmete devam etmektedir.