Beton Çatlatma

Beton Çatlatma, beton delme ve kesme alanında beton kütlelerin kontrollü bir biçimde çatlatılması işlemidir.

Beton gövdelerde Karot delme işi sonucu elde edilen boşluğun hidrolik itme gücü yaratan başlıklarla birbirinden ayrılması sağlanır.

Beton çatlatma işlemleri, hidrolik basınçlı sistemle donatısız beton ve kayaları parçalamak için kullanılan bir yöntemdir. Çıkardığı gürüldü karot beton delme ile yapılan işlemlerde çıkan gürültüyle aynı değerdedir.

Çimento esaslı çatlatma tozları, beton ve kayalara açılan delme işleminden sonra bu tozlar kullanılarak da patlama olmadan, ses olmadan, toz, gürültü, taş, toprak vs.. sıçraması yok, kimyasal risk, tok sit etki ve depolama riski olmadan kullanımı ve taşınması kolay olan düşük maliyetli bir işlem olarak hidrolik çatlatma ile kıyaslanamasa da eş değerdedir.

Genel kullanım alanı olarak beton çatlatma işlemi, mermer ocaklarında, kablo ve kanal çukurlarının açılmasında, kontrollü bina yıkım işlemlerinde, inşaat, maden ve yol hafriyatlarında ve bunlara alternatif başka uygulamalarda eklenerek düşük maliyetli uygulama yapabilmek mümkündür.

Oldukça revaçta olan beton çatlatma sistemleri Traverten ocakları, granit ocakları, mermer ocakları, yol inşaatları, tünel yapımı gibi alanlarla, yeraltı kanalizasyon inşaatları, bina temel kaldırılması, yeraltı otopark inşaatları ve birçok yerde hidrolik karot makineleri beton çatlatma işlemi için oldukça idealdir.